Vešebty
Vešebty boli malé sošky popísané zádušnými texty , ktoré sprevádzali zosnulého na večnosť a mali ho zastupovať pri plnení pracovných povinností na onom svete . Vešebty boli vyrábané z rôznych materiálov - napríklad z modrej alebo zelenej fajansy , dreva , kameňa alebo keramiky . Vešebty mávali skrížené paže a od doby Novej ríše držali v každej ruke poľnohospodárske náradie . Vešebty boli vysoké približne 10 až 35cm a niekedy k nim patrila aj krabička v tvare sarkofágu , do ktorej sa tieto sošky ukladali .
V období Strednej ríše sa do každého hrobu vkladala zvyčajne jediná soška vešebty uložené v modeli sarkofágu . V období Novej ríše sa počet vešebty postupne zvyšoval - v hrobke Tutanchamona ich bolo nájdených 417 vešebty , v niektorých hrobkách ale bolo nájdené až 700 vešebty ! Podľa nápisov , ktoré boli vyryté alebo namaľované na soškách zosnulého , mali zastupovať zomrelého pri plnení pracovných povinností .
Nápisy neboli zakaždým rovnaké .
stručné
" Nech za neho urobí všetko , čo je potrebné . "
cynické
" No tak ( vešebte ) ! Dostaneš sa tam do problémov , udřeš sa k smrti . "
poetické
" Ó vešebte , ó sykomora , ktorú som zasadil , ak by zosnulá mala vykonávať akúkoľvek prácu , ak by mala prenášať piesok z Východu na Západ , povieš - tu som . "
6.kapitola z Knihy mŕtvych
" Ó vešebte ( ... ) , ak budem povolaný k nejakej práci ( ... ) , přispěchej , aby si namiesto ma obrábal polia , zavlažoval brehy ( ... ) . "
Text z 6.kapitoly Knihy mŕtvych sa používal najčastejšie .
Vešebt alebo Sabt
Tieto slová sa používala v rôznych obdobiach . Pôvodne boli sošky označované slovom Sabt neznámeho pôvodu . V sajském období začali Egypťania sošky nazývať Vešebt ( " Ten , ktorý odpovedá " ) . Pôvod tohto slova je pravdepodobne vo slovese WSB , ktoré znamenalo " odpovedať " . Obe slová ( Vešebt i Sabt ) spolu ale etymologicky súvisí .
Na počiatku Novej ríše začali byť skupiny vešebty organizované . Základom bol počet 365 , kedy na každý deň v roku pripadal jeden Vešebt . Za týmto číslom mohla stáť snaha , aby sa vešebtové na onom svete príliš neunavili . Tvorili 36 skupín , ktoré zodpovedali rovnakému počtu desaťdňovým " týždňom " . Na čele každej skupiny stál predstavený , ktorý dohliadal na odvedenú prácu a celej armáde potom velil vrchný predstavený .
w + š + b + t + y + determinatívom označujúci stojacu múmiu