Osobná korešpondencia
Veľké množstvo listov z obdobia starovekého Egypta zostalo zachované do dnešných dní . Listy zapisované na papyrusové zvitky sa nezničili vďaka teplému a suchému podnebiu , ktoré v krajine panuje . Najstarší doteraz známy list je datovaný do obdobia približne okolo roku 2300 pnl , avšak korešpondencia sa začala pravdepodobne rozvíjať už ďaleko skôr . Listy sa mohli písať na ostraka ( úlomky vápenca alebo hlinené črepy ) , ale Egypťania dávali radšej prednosť papyrusu . Pretože ale v starovekom Egypte neexistovala pošta , ponechávala sa odosielanie listov sluhom alebo dôveryhodným osobám .
Listy začínali pomerne dlhými protokolárnym obraty , ktoré boli často dlhší ako samotný list . Odosielateľ poprial adresátovi pevné zdravie a ochranu boha toho mesta , z ktorého on pochádzal . Obraty podobného typu boli tiež na konci listu .
Starí Egypťania písali listy, aby sa priateľov spýtali na ich zdravie a záležitosti , písali spoločníkom alebo ľuďom s ktorými boli v pri , písali sťažnosti zástupcom úradov a kňazom . Každý Egypťan dokonca mohol napísať aj list faraónovi . Osobné korešpondencia sa starostlivo uchovávala v rodinných archívoch , najčastejšie sa ukladala do džbánov .
Na čo sa písalo a akým písmom
Dokumenty uschovávanej v súkromných archívoch boli najčastejšie na papyruse , ale používala sa aj ostraka . Tá slúžila predovšetkým na písanie listov a zmlúv nanečisto a na zapisovanie kópií dokumentov . Dokumenty bývali písané predovšetkým hieratickým písmom a od 7. storočia př.n.l. démotickým písmom . V ptolemaiovský a rímskej dobe sa objavovala aj gréčtina .
Súkromné archívy zahŕňali najrôznejšie dokumenty , ktoré ich majiteľ považoval za dôležité . Išlo často o listy a najmä o doklady , ktoré potvrdzovalo práva konkrétnej osoby . Mohli to byť napríklad kúpna , nájomnej alebo vlastnícke zmluvy , potvrdenie o zaplatení daní , doklady o predaji predmetov a zvierat alebo sťažnosti určenej úradom .
Všetko o každodennom živote
Súkromné archívy určitej rodiny boli obmedzené v čase a priestore . Zachytávajú bez akýchkoľvek príkras zachytávajúce udalosti každodenného života . Texty odhaľujú povahu a psychológiu jednotlivcov , priateľské vzťahy aj konflikty . Medzi najstaršie súkromné archívy patrí tzv Hekanachtovy papyrusy . Hekanacht žil za vlády Mentuhotep II . v druhej polovici 11. dynastie a jeho archív bol nájdený v hrobke jeho sluhu v Dér el - Bahrí .
Archívy Hora zo Sebennytu boli nájdené v Sakkáre . Hor zo Sebennytu žil asi v 2. storočia př.n.l. az jeho archívu sa zachovalo približne 70 ostrak . Hor si zapisoval svoje veštecké sny , ktoré dokonca prišiel predniesť faraónovi Ptolemeovi VI . Filométorovi .